Wybór odpowiedniego zbiornika na gaz płynny ma kluczowe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania całej instalacji oraz komfortu użytkowników korzystających z tego sposobu ogrzewania. Co zatem należy mieć na uwadze?
Zbiornik naziemny czy podziemny – który lepszy?
Dobrze dobrany zbiornik na gaz płynny to spora część sukcesu. Jak podkreślają eksperci z Amerigas, jest to kwestia bardzo indywidualna i wymagająca uwzględnienia rozmaitych przesłanek. Zbiorniki naziemne wymagają sporo przestrzeni montażowej, w związku z czym raczej nie sprawdzają się na mniejszych działkach. Ingerują w architekturę krajobrazu, a obszaru wokół nich musi być wyłączony z użytkowania. Z kolei zbiorniki podziemne po montażu (umieszcza się je w specjalnym wykopie) nie są widoczne, lecz nie nadają się na tereny o wysokim poziomie wód gruntowych.
Jaką pojemność powinien mieć zbiornik na gaz?
Pojemność zbiornika na gaz płynny jest ważnym czynnikiem decydującym o efektywności instalacji. Zbiornik musi odpowiadać konkretnym potrzebom. Podstawowym kryterium przyjmowanym przy tej okazji jest pobór mocy urządzeń grzewczych:
- w przypadku zbiorników naziemnych: przy poborze do 30 kW pojemność zbiornika wynosi 2 700 l, a przy poborze do 50 kW – 4 850 l,
- w przypadku zbiorników podziemnych: przy poborze do 50 kW pojemność zbiornika wynosi 2 700 l, a przy poborze do 80 kW – 4 850 l.
Zbiornik na gaz płynny a pozwolenie na budowę
W ofercie firm specjalizujących się w dostawach gazu płynnego można znaleźć zbiorniki o różnej pojemności. Nie zawsze ich montaż wiąże się z obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Nie jest ono wymagane przy zbiornikach, których pojemność nie przekracza 7 m3. Zważywszy na to, że na potrzeby gospodarstw domowych są najczęściej stosowane mniejsze zbiorniki, głównie 2 700 l, pozwolenie na budowę nie jest potrzebne. Oczywiście nie zwalnia to właściciela posesji z obowiązku przeprowadzania niezbędnych przeglądów.
Zbiornik na gaz a umowa z dostawcą
Firmy zajmujące się wykonywaniem instalacji zbiornikowych na gaz płynny oferują kompleksową obsługę uwzględniającą opracowanie projektu instalacji i jej wykonanie, dostawy gazu, serwis oraz dostarczenie urządzeń grzewczych. Opłaca się zatem współpracować ze sprawdzonymi dostawcami takimi jak np. Amerigas. Opinie dotychczasowych klientów tej firmy zachęcają do skorzystania z jej usług. Dużym plusem jest gwarancja uzyskania paliwa najwyższej jakości, dzięki czemu zawartość zbiornika wystarczy na dłuższy czas (napełnia się go średnio 2 razy w roku).