
Płyty kartonowo-gipsowe znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Można wykonać z nich sufity podwieszane, okładziny ścienne, ściany działowe, wyspy, wnęki i elementy dekoracyjne, czyli jak widać praktycznie wszystko co zaprojektuje architekt. Jednak nierzadko zdarza się, że wykonawcy zapominają o tym, jak istotne jest dobranie właściwych profili do płyt. Czym się sugerować przy wyborze odpowiednich profili stalowych?
Profile w suchej zabudowie wnętrz
Profile służą nam do budowania stelaża, który stanowić będzie szkielet całej konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych. Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów profili służących do montowania płyt. Wszystkie profile wykonywane są z ogniw ocynkowanych profili stalowych. Warto dokładnie zastanowić się nad wyborem odpowiednich materiałów, ponieważ producent profili stalowych oferuje różne warianty tego produktu. W tym miejscu należy zapoznać się z ofertą i dopasować ją do swoich potrzeb.
Konstrukcje gipsowo-kartonowe wykonywane są z przegród, poszycia płyt oraz z warstwy izolacyjnej. Ze względu na zróżnicowane miejsca przeznaczenia oraz sposoby montażu płyt, stelaże pod płyty gipsowe przyjmują różnorodne formy i wykonane są z różnych profili. Profile do płyt g-k różnią się między innymi:
- przekrojem,
- grubością,
- długością,
- wysokością,
- rodzajem zastosowanej blachy.
Rodzaje profili stalowych – charakterystyka
Wśród standardowych i powszechnie stosowanych profili do płyt kartonowo-gipsowych należy wymienić:
- profile CW (C) – pionowe, wykorzystywane do wznoszenia ścian działowych i umożliwiające wykonywanie instalacji suchej zabudowy wewnątrz ściany;
- profile UW (U) – poziome, stosowane do wznoszenia ścianek działowych i mocowane do stropu oraz podłogi;
- profile UA – przyścienne, wykorzystywane do usztywniania ościeżnic drzwiowych, wysokich ścian działowych oraz ścian instalacyjnych;
- profile CD – sufitowe i poddaszowe, stosowane do montażu sufitów podwieszanych lub do podtrzymywania grubej warstwy ocieplenia wychodzącej poza płaszczyznę krokwi.
Więcej na stronie: https://envun.pl/.