W naszym kraju zdecydowanie najwięcej jest domów murowanych. Jednak ostatnio wyraźnie widać wzrost zainteresowaniem drewnianymi konstrukcjami szkieletowymi. Chodzi tutaj głównie o zabudowania jednorodzinne. Mimo że większość osób takie konstrukcje kojarzy z domkami letniskowymi, to w rzeczywistość obala te stereotypy.
Czym dokładnie są domy szkieletowe? Czy warto zdecydować się na budowę takiego domu? O czym należy pamiętać? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te i podobne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Czym jest dom szkieletowy i co warto o nim wiedzieć? Ogólna charakterystyka
Dom szkieletowy, który ostatnio jest coraz częściej wybierany przez inwestorów, to świetna alternatywa domu murowanego. Jego nazwa odnosi się do konstrukcji ścian. Najpierw bowiem powstaje drewniany szkielet, czyli belki pionowe i poziome. Później szkielet taki wypełnia się jakiegoś rodzaju materiałem izolacyjnym. Wewnątrz – folią paroizolacyjną i płytą gipsowo-kartonową albo drewnianą boazerią. Zewnątrz natomiast zazwyczaj stosuje się folię wiatroizolacyjną oraz tak zwaną płytą OSB. Na wierzch kładzie się drewnianą elewację, albo po prostu tynk.
Takie domy zazwyczaj kojarzą się z domkami letniskowymi. Z takimi które szybko się nagrzewają i ochładzają. Niektórzy uważają, że w polskich warunkach takie domy kompletnie nie nadają się na domy całoroczne. W naszym kraju jest bowiem zimno i wilgotno. Jednak w Polsce coraz częściej spotkać można domy szkieletowe. Stają się one bardzo popularne, gdyż wykazują naprawdę wiele zalet.
Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu szkieletowego?
Cena
Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę budowę domu szkieletowego, ze względu na cenę. Cena jest główną przewagę tego typu domu, nad klasycznym budynkiem murowanym. Niski koszt wynika przede wszystkim z dwóch czynników. Po pierwsze drewno jest dosyć tanim materiałem, a po drugie – czas budowy zdecydowanie stosunkowo krotki. Nie oznacza to wcale jednak, że cała konstrukcja jest mało solidna. Odpowiednio wybudowany dom jest niezwykle odporny na czynniki zewnętrzne.
Ile dokładnie kosztuje budowa domu szkieletowego? Mniej więcej, w stanie surowym, cena ta wynosi około 1500 złotych za metr kwadratowy. Stan deweloperski to cena mniej więcej 3100 złotych, również za metr kwadratowy. Dom szkieletowy, wykończony, całościowo, który jest już dokładnie przygotowany do mieszkania, kosztuje oczywiście więcej. Ogólnie jednak śmiało można stwierdzić, że taka konstrukcja jak najbardziej się opłaca.
Czas budowy
Drugą ważną zaletą domów szkieletowych jest czas budowy takiego budynku. Jest on bowiem stosunkowo krótki. Jak bardzo krótki? Jak pewnie łatwo można się domyślić – to zależy. Przede wszystkim od rozwiązań, na jakie zdecyduje się klient. Cała budowa może zakończyć się nawet po trzech miesiącach od rozpoczęcia. Biorąc pod uwagę to, że budowa domu murowanego potrwać może nawet kilka lat, to różnica jest ogromna i łatwo zauważalna.
Jeszcze innym aspektem jest moment, w którym budowa się zaczyna. W przeciwieństwie do innych budynków, budowa domu szkieletowego może rozpocząć się w niemal każdym momencie i o każdej porze roku. Nawet jesienią czy zimą. To oczywiście bardzo ułatwia sprawę i daje inwestorowi niemal nieograniczone możliwości w kontekście rozpoczęcia budowy domu.
Inne zalety domów szkieletowych
- Możliwość wyboru dowolnego projektu. To inwestor określa powierzchnię, rozkład pomieszczeń czy użyte materiały. Ma w tym niemal całkowita dowolność.
- Dowolna przebudowa czy rozbudowa. W przyszłości, możliwa jest ewentualna rozbudowa albo przebudowa domu szkieletowego. Nie jest to bardo trudne zadanie i jak najbardziej wykonalne.
- Wieloletnia trwałość domu. Domy szkieletowe mogą służyć przez lata. To jak najbardziej inwestycja długoterminowa, jeśli tylko postawiona jest przez specjalistów i z użyciem odpowiednich materiałów.
- Doskonały mikroklimat we wnętrzach. Tego rodzaju domy mają wewnątrz doskonały mikroklimat i specyficzny urok. Dosłownie każdy może cieszyć się tam wysokim komfortem użytkowania.
O czym warto pamiętać podczas budowy domu szkieletowego?
- Przede wszystkim wybierz ekipę, której jesteś w stu procentach pewny. Musi być ona wykwalifikowana . Na placu budowy domu szkieletowego nie ma bowiem czasu ani miejsca na naukę. Wiedza i doświadczenie fachowców odgrywają bardzo istotną rolę.
- Zdecyduj się na odpowiednie drewno. Przede wszystkim musi być ono właściwie przygotowane, wysuszone, wystrugane i frezowane. Materiał powinien być również dobrze zaimpregnowany, jeśli drewno jest lite.
- Izoluj ściany. Układ warstw izolacji musi gwarantować jak najlepszą izolację oraz możliwość wietrzenia i odparowania wilgoci. To niezwykle ważny element. Na zewnątrz musi znajdować się warstwa wykończeniowa. Później kolejno: wiatroizolacja, poszycie zewnętrzne, izolacja termiczna, paroizolacja i wewnętrzna warstwa wykończeniowa widoczna od środka. Dom ociepla się wełną mineralna albo styropianem.
Bardzo pomocny dla mnie artykuł – dzięki 🙂