
Jak dobrze wybrać styropian? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każda osoba, poszukująca optymalnego rozwiązania do izolacji. Najważniejszą kwestią jest wybór produktu, który jest konkretnie przeznaczony do danego zastosowania. Jednym z dostępnych wariantów jest styropian fasadowy.
Styropian do ocieplania elewacji
Podczas zapoznawania się z dostępnymi wariantami, trafimy na produkty z napisem „fasada”. Powstały z myślą o instalacji na zewnętrznej ścianie budynku, czyli na elewacji. Ta część jest bardzo wyeksponowana i często decyduje o tym, jak będzie prezentowała się budowla. W dodatku, jeśli mamy balkon lub taras, powinno zależeć nam na tym, żeby warstwa izolacji była możliwie jak najcieńsza. W ten sposób nie ograniczymy dostępnej przestrzeni.
Nowocześni producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom współczesnych klientów, proponując im styropian elewacyjny o świetnych parametrach. Dzięki nim już cienka warstwa wystarczy, żeby dobrze zabezpieczyć dom przed stratami ciepła.
Styropian biały czy grafitowy, czyli różnorodne warianty styropianu fasadowego
Nawet styropiany wykonane przy pomocy tej samej technologii, mogą się od siebie różnić. Najbardziej dostrzegalna różnica to kolor. Warto zdawać sobie sprawę, że inne kolory przewidziano nie ze względów estetycznych; oznaczają one po prostu inną izolacyjność termiczną. Styropian grafitowy, dzięki dodatkom grafitu, charakteryzuje się bardzo atrakcyjnymi parametrami ʎ. Ta technologia jeszcze do niedawna była dużo droższa od styropianu białego. Aktualnie jednak w wielu sklepach, m.in. w sklepie Styrnet, klienci mogą znaleźć ten wariant w bardzo atrakcyjnych cenach.
Przy zakupach, oprócz współczynnika, zwróćmy uwagę również na:
1. Konstrukcję płyty
Do elewacji starajmy się wybierać płyty frezowane lub o całkowitej gładkiej strukturze.
2. Nasiąkliwość wodą i twardość produktu
Optymalny wariant nie powinien nasiąkać wodą. Z kolei odporność na uszkodzenia mechaniczne uchroni nas przed przyszłymi problemami z warstwą izolacyjną.
3. Konstrukcję ściany
Poinformujmy sprzedawcę o tym, czy dysponujemy ścianą dwuwarstwową, czy trzywarstwową.