Na budowę domu z bali decydują się z reguły sympatycy życia w zgodzie z naturą i miłośnicy wiejskich bądź górskich klimatów. Choć daleko mu do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz, również i takie budownictwo ma swoich sprzymierzeńców. Panujący wewnątrz przyjazny mikroklimat i zapach drewna niewątpliwe sprzyjają wypoczynkowi i relaksowi. Dowiedzmy się zatem od czego zacząć i jak zbudować dom z bali.
Wybór działki i projektu
Wybór działki pod budowę domu z bali nie jest taki prosty, jak mogłoby się to wydawać. Kluczowy jest tu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym przejrzyście określone jest, jaki konkretnie dom na danej działce można wybudować. Jeśli działka nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy wystąpić do urzędu gminy lub urzędu miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. To w tych dokumentach znajdują się informacje o dopuszczalnym rodzaju zabudowy dotyczące rodzaju i koloru elewacji, szerokości domu, czy kształtu zadaszenia. Po zapoznaniu się z dokumentami i upewnieniu się, że możemy na danej działce wybudować dom z bali, pozostaje zakup działki, wybór odpowiadającego nam projektu domu oraz zdobycie wszystkich niezbędnych zezwoleń, w tym pozwolenia na budowę. Dokumenty wymagane do budowy domu z bali są takie same, jak w przypadku budowy domu murowanego.
Jak zacząć budowę domu z bali?
Największą wiedzę o tym, jak zbudować dom z bali posiadają architekt wykonujący lub dostosowujący projekt, kierownik budowy oraz wykonawca. To osoby, z którymi inwestor powinien mieć najlepszy i najczęstszy kontakt. Nieustające konsultacje i planowanie najdrobniejszych szczegółów pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie budowy. Budowę domu z bali rozpoczynamy od wykonania fundamentu. Budynek możemy postawić na tradycyjnych fundamentach, płycie fundamentowej, lub palach. Dobór odpowiedniego fundamentu uzależniony jest od nośności gruntu, a informacja o wyborze konkretnej metody zostaje uwzględniona w projekcie.
Materiał do budowy
Kolejnym etapem jest wybór oraz skompletowanie materiału budowlanego i odpowiednie zabezpieczenie go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najlepiej do budowy domu z bali nadają się sosna, świerk, modrzew oraz jodła, przy czym drewno powinno zostać wysuszone do parametru maksymalnie 19% wilgotności.
Kształt bali możemy wybierać pomiędzy przekrojem okrągłym, prostokątnym, kwadratowym, oraz z jednej strony okrągłym, z drugiej ściętym. Aby osiągnąć obowiązujący współczynnik ciapła U = 0,23 W/(m2·K), dom z bali najczęściej buduje się w technologii warstwowej z ociepleniem w kolejności od zewnątrz: bal, folia wiatroizolacyjna, izolacja cieplna, folia paroizolacyjna, płyty k-g lub deski.
Jak zbudować dom z bali? Poszczególne etapy budowy
Wszystko dopięte na ostatni guzik, pozostaje rozpocząć prace, czyli kok po kroku — jak zacząć budowę?
- Na fundamencie należy rozłożyć hydroizolację.
- Ułożenie pierwszego bala jest jednoznaczne z zakotwiczeniem go w fundamencie za pomocą stalowych prętów.
- Pierwszy rząd bali wymaga zrobienia nacięcia od spodu, zwanego kapinosem, które ma za zadanie odprowadzić ściekającą z góry wodę.
- Opcjonalne ustawienie w narożnikach słupów pionowych, w które następnie wsuwa się bale.
- Metodą konstrukcji węgłowej (pióro i wpust) układa się warstwami i łączy z sobą bale, przy czym należy pamiętać o uszczelnieniu przestrzeni między balami szczeliwem.
- Połączenie konstrukcji metalowymi prętami.
- Uzupełnienie styków sznurem, lub skręconymi pakułami.
- Budowa ścian działowych.
- Wykonanie stropu oraz konstrukcji zadaszenia, które musi być solidnie przyczepione do konstrukcji budynku.
- Pokrycie dachu wybranym materiałem.
- Zamontowanie okien oraz drzwi.
- Rozprowadzenie wewnątrz instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej.
- Montaż wewnątrz folii, ocieplenia, a także celem wykończenia — płyt kartonowo-gipsowych lub desek.
- Impregnacja drewna i prace wykończeniowe wewnątrz budynku.
Powyższy poradnik przyda się inwestorom, którzy nie wiedzą, jak zacząć budowę domu z bali. Od czego rozpocząć, na co zwrócić uwagę, oraz jak stosunkowo bezstresowo przejść przez cały proces budowy. Wynagrodzeniem trudów niech będzie fakt, że dom z bali można wybudować i wykończyć w 3-4 miesiące, i jeszcze w tym samym sezonie cieszyć się własnym przytulnym kątem.
Nie wiem, czy zdecydowałbym się na dom z bali… Może ktoś z osób mieszkających w takim domy powiedziałby, czy warto? Wiem, że klimat takiego miejsca zaskakuje, ale koszty pewnie ogromne.