Rynek, oprócz tradycyjnych, przezroczystych wyrobów, oferuje także szkło piaskowane. Stosowane w drzwiach, szafkach kuchennych, kabinach prysznicowych, a nierzadko także oknach i balustradach, zapewnia odpowiedni poziom prywatności, a zarazem jest estetycznym elementem dekoracyjnym. Matowe szkło wymaga nieco innej pielęgnacji, a popełniane błędy mogą doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia. Jak zatem dbać o szkło piaskowane?
Gdzie znajdziemy elementy z piaskowanego szkła?
Choć piaskowane szkło jest stosunkowo trudne w pielęgnacji, cieszy się ono dużą popularnością zarówno w budynkach prywatnych, jak i obiektach firmowych. Ze względu na ograniczoną przezroczystość jest ono chętnie stosowane jako element drzwi i okien w gabinetach lekarskich i kosmetycznych czy bankach. Ponadto szyby z matowego szkła są używane jako półki, fragmenty witryn meblowych, blaty, przedmioty dekoracyjne, a nawet balustrady i panele w ogrodzeniu posesji. Zależnie od potrzeb i gustu inwestora, wyróżniamy matowienie:
- szorstkie (w kolorze białym),
- zwykle (w odcieniu odpowiadającym barwie szkła),
- połyskliwe, zwane inaczej satynowym.
Dodatkowo same wgłębienia wykonywane w trakcie procesu produkcyjnego mogą być grubo-, średnio- i drobnoziarniste, co bezpośrednio wpływa także na stopień trudności ich pielęgnacji.
Jak myć duże elementy z matowego szkła?
O ile tradycyjne, gładkie szkło nie jest szczególnie kłopotliwe w bieżącej konserwacji, tak w przypadku pielęgnacji szkła matowego powinniśmy stosować się do sprawdzonych zasad. Piaskowane przeszklenia posiadają bowiem chropowatą powierzchnię, uzyskaną za pomocą obróbki mechanicznej. Takie szkło inaczej reaguje na popularne płyny czyszczące. Nie wymaga ono nabłyszczania, a substancje zawarte w gotowych preparatach mogą dodatkowo przyczyniać się do powstawania brzydkich smug.
Jak zatem powinna przebiegać pielęgnacja szkła matowego?
Specjaliści z hurtowni szkła https://www.rkglass.pl/produkty/szklo-piaskowane/ z okoli Rzeszowa, radzą, by do jego mycia używać wody z octem lub płynem do naczyń oraz gąbki lub ściereczki z mikrofibry. Szmatką zwilżoną takim roztworem przecieramy ruchem okrężnym szybę z matowego szkła, po czym przemywamy ją czystą wodą i wycieramy do sucha. Staranne osuszenie jest niezwykle istotne – pozostawienie nawet niewielkiej ilości wilgoci może doprowadzić do pojawienia się trudnych do usunięcia zacieków.
Jak czyścić drobniejsze fragmenty ze szkła piaskowanego?
W wielu miejscach stosowane są wąskie wstawki ze szkła piaskowanego, które są trudno dostępne, sprawiając większe kłopoty w czasie czyszczenia. Dzięki niewielkim rozmiarom zazwyczaj nie są one dotykane przez nasze palce, stąd w większości przypadków jedynym obecnym na nich zanieczyszczeniem jest kurz. W takiej sytuacji do ich pielęgnacji nie należy używać wody. Wystarczające będzie delikatne odkurzenie ich miotełką do kurzu bądź specjalną końcówką do odkurzacza.
Jakich błędów warto unikać przy pielęgnacji tego typu szkła?
Pracownicy prestiżowej hurtowni szkła z okolic Rzeszowa mówią, że nieestetyczny wygląd piaskowanego szkła, w głównej mierze jest spowodowany niewłaściwymi metodami i środkami stosowanymi przez użytkowników w trakcie jego czyszczenia. Podczas pielęgnacji szkła należy unikać następujących błędów:
- Nie stosujmy silnie działających preparatów chemicznych, które mogą zniszczyć zarówno matowe szkło, jak i otaczające je materiały – drewno, aluminium czy plastik.
- Nie używajmy intensywnie pieniących się roztworów. Duża ilość piany jest trudna do usunięcia, nierzadko pozostawiając nieestetyczne, zaschnięte plamy.
- Zapomnijmy o mocnym tarciu bądź szorowaniu; choć jest ono skuteczne w przypadku niektórych zabrudzeń, na szkle piaskowanym może doprowadzić do zdarcia jego matowej powłoki.
- W przypadku uciążliwych zabrudzeń nie używajmy szorstkich gąbek do mycia matowego szkła. Mogą one porysować i zniszczyć jego powierzchnię, wywołując nieestetyczny wygląd i zwiększoną podatność na późniejsze osiadanie kurzu i brudu.
- Nie czyśćmy niewielkich fragmentów, lecz całą powierzchnię szyby – nawet w przypadku małych, punktowych plam. Pielęgnacja jedynie wybranego obszaru może negatywnie wpłynąć na strukturę matowego szkła, prowadząc do jego trwałego uszkodzenia.
Szyby piaskowane to praktyczna i estetyczna alternatywa tradycyjnego szkła. Znajdują zastosowanie w przeszkleniach drzwi i okien, jako elementy mebli czy przedmioty dekoracyjne. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji przez długi czas zachowują ładny wygląd, będąc ciekawym i funkcjonalnym dodatkiem każdego wnętrza.
Nie przepadam za matowym szkłem. Przeźroczyste wydaje mi się bardziej eleganckie i nowoczesne. Aczkolwiek, jeśli zależy komuś na elegancji z zachowaniem odpowiedniej intymności i prywatności to nie widzę lepszego rozwiązania.